23.10.2019 Інструктаж з БЖД. Об’єкти електронних таблиць – аркуш, клітинка, діапазон клітинок.
Об'єктами табличного процесора Excel 2007 є електронна книга, аркуш, електронна таблиця, рядок, стовпець, клітинка, діапазон, діаграма та ін. У таблиці наведено деякі властивості названих об'єктів.
Таблиця 1. Властивості об'єктів табличного процесора
Кількість аркушів книги обмежується лише обсягом вільної оперативної пам'яті комп'ютера і на них можна розташувати електронні таблиці, діаграми, графіки, графічні зображення, документи Microsoft Word, звукозаписи, відеокліпи та ін. Кожний аркуш книги має ім'я, яке вказується на ярличку аркуша. Якщо на аркушах розміщуються електронні таблиці, то таким аркушам за замовчуванням надаються імена Аркуші, Аркуш2 і т. д. Якщо аркуші призначені для розміщення тільки діаграм, то таким аркушам за замовчуванням надаються імена Діаграмаї, Діаграма2 і т. д. Електронна таблиця табличного процесора Excel 2007 містить 1 048 576 рядків (номери від 1 до 1 048 576), 16 384 стовпці (за замовчуванням їхні номери складаються з літер англійського алфавіту: А, В, С, ..., Z, АА, АВ, ZZ, ААА, ДАВ, ..., XFD), усього 17 179 869 184 клітинки. Кожна клітинка електронної таблиці має адресу. Адреса клітинки задається номерами стовпця та рядка, на перетині яких вона знаходиться, наприклад, А1, СЗ, D17, АА26. Завжди одна з клітинок електронної таблиці є поточною. Її адреса відображається в полі Ім'я. На рисунку 3 такою є клітинка D9. Вона виділяється табличним курсором у вигляді чорної рамки, а номер рядка і номер стовпця поточної клітинки виділяються іншим кольором тла. Для допитливux! Стовпці електронної таблиці можуть також нумеруватися натуральними числами від 1 до 16 384. У цьому випадку адреси клітинок записуються, наприклад, так: R1C1, R5C2, R17C4, R27C26, де після літери R (англ. Row - рядок) вказується номер рядка, а після С (англ. Column - стовпець) - номер стовпця. Тобто адресу R1C1 потрібно розуміти так: рядок перший, стовпець перший. Щоб установити числовий спосіб нумерації стовпців, потрібно виконати Файл => Параметри => Формули і встановити позначку прапорця Стиль посилань R1C1. Клітинці можна надати ім'я, наприклад Курс_євро. Імена клітинок зручніше запам'ятовувати, ніж їхні адреси, інколи їх зручніше використовувати у формулах.
Вікно Нове ім 'я
Надати клітинці ім'я можна одним з таких способів: І спосіб. Виділити клітинку, увести її ім'я в поле Ім'я і натиснути Enter (при цьому областю застосування імені буде вся книга).
ІІ спосіб.
Якщо клітинка має ім'я та її зробити поточною, то в полі Ім'я буде відображатися не адреса клітинки, а її ім'я. Для одержання списку всіх імен клітинок, а також даних про область застосування кожного імені, можна виконати Формули => Визначені імена => Диспетчер імен. Дві або більше клітинок аркуша електронної таблиці утворюють діапазон клітинок. У діапазон клітинок можуть входити як суміжні, так і несуміжні клітинки. Прямокутний діапазон клітинок, що складається з суміжних клітинок, називається зв'язним. Діапазон клітинок, як і окрема клітинка, має адресу. Адреса зв'язного діапазону клітинок задається адресами двох клітинок, розташованих у його протилежних кутах, що розділені двокрапкою, наприклад АЗ:А7, B11:D11, G9:C3, як на малюнку. Рядок і стовпець також є діапазонами клітинок. Наприклад, адресою діапазону клітинок, до якого входять усі клітинки десятого рядка, є 10:10, а адресою діапазону клітинок, до якого входять усі клітинки стовпця В, є В:В. Відповідно 6:8 - це адреса діапазону клітинок, що включає всі клітинки рядків з номерами 6, 7, 8, a H:L - адреса діапазону клітинок, до якого входять усі клітинки стовпців Н, I, J, К, L. Щоб указати адресу незв'язного діапазону клітинок, потрібно вказати адреси його зв'язних частин, розділивши їх крапкою з комою. Так, наприклад, адреса діапазону клітинок, виділеного на рисунку 5, що складається з п'яти зв'язних частин, є така: АЗ:А7; G9:C3; B11:D11; G11; Е13.
Вправа 1. Продаж техніки.
Завдання. Визнач призначення інструментів, розміщених на різних вкладках вікна табличного процесора та на рядку стану, інструментів навігації та панелі швидкого доступу при роботі з файлом Продаж.xlsx. Досліди вміст контекстних меню таких об'єктів електронної таблиці: клітинки, стовпця, рядка, аркуша, діаграми.
1. Відкрий файл Продаж.xlsx (Продаж.ods) (мал. 20.4, а) у папці Електронні таблиці на Робочому столі.
2. Знайди на екрані елементи вікна табличного процесора, спільні для програм пакета Microsoft Office (Libre Office): вкладку Файл (меню Файл), панель швидкого доступу, заголовок програми, кнопки управління вікном, вкладки чи панель для розміщення груп інструментів, робочу область програми, рядок стану, смугу прокручування.
3. Знайди на екрані елементи вікна табличного процесора: заголовки рядків і стовпців, поле імені.
4. Визнач, які дії можуть виконуватись із клітинкою, стовпцем, рядком, аркушем, діаграмою. Для цього виклич контекстне меню клітинки А1, заголовка стовпця А заголовка рядка 1.
5. Виклич контекстне меню вкладки з назвою одного з аркушів, наприклад, Телефони, та діаграми. Дізнайся, чи є спільні групи вказівок для кожного з них.
6. Виділи клітинку В4 і замість значення 27 введи з клавіатури значення 45. Зверни увагу, як змінився вигляд діаграми.
7. Визнач, чи працювали нещодавно з електронними таблицями на твоєму комп'ютері, якщо так – то з якими? Для цього скористайся переліком документів, що розміщені в меню вкладки Файл/Попередні документи. (LibreOffice).
8. Закрий документ, не зберігаючи зміни.
Завантажити текст практичного завдання у форматі docx: https://goo.gl/KYTqRv
Завантажити файли-заготовки необхідні для виконання практичного завдання (взято з блогу авторів підручника): https://goo.gl/mqmH5f
|
Немає коментарів:
Дописати коментар