неділя, 30 жовтня 2016 р.

9 клас Практична робота №2. Робота з інтерфейсом користувача операційної системи

Урок 8                                                                                                Інформатика 9

Робота з основними елементами графічного інтерфейсу користувача операційної системи. Використання вікон, меню, елементів керування.
Практична робота №2 “Робота з інтерфейсом користувача операційної системи”.

Мета.
Навчальна. Cформувати поняття про інтерфейс користувача; оз­найомитись із різновидами інтерфейсів. Ознайомитись з основними елементами графічного інтерфейсу корис­тувача операційної системи. Сформувати навички вико­нання операцій з основними елементами графічного інтер­фейсу: використання вікон, меню, елементів керування.
Розвиваюча. Розвивати кругозір учнів, інформатичну компетентність.
Виховна. Виховувати культуру мовлення.
Тип уроку. Формування вмінь і навичок.
Обладнання: комп'ютери, підручники, завдання практичної роботи, плакат [9], проектор, презентація.
Учні повинні знати:
  • різновиди інтерфейсу користувача;
  • меню вікна папки та головне меню операційної системи;
  • призначення та основні функції елементів інтерфейсу ко­ристувача операційної системи Windows ХР;
  • процес завантаження комп'ютера та операційної системи.
Учні повинні вміти:
  • виділяти об'єкти та групи об’єктів для виконання операцій над ними;
  • переміщувати, відкривати, розгортати, згортати вікна та змінювати їхній розмір.

Матеріали для роботи з учнями:
План
  • Організаційний момент.
  • Мотивація навчальної діяльності.
  • Актуалізація опорних знань.
  • Типові запитання до уроку.
  • Домашнє завдання.
  • Для допитливих.
Хід уроку

1. Організаційний момент.

2. Мотивація навчальної діяльності.
Ми вже неодноразово зазначали, що інформаційна система — це сукупність організаційних і технічних засобів для виконання дій над інформацією, яка потрібна користувачеві. А як користу­вач буде спілкуватися з усіма технічними засобами, з якими ми з вами ознайомилися? Звісно, за допомогою спеціальної мови. Саме про «мову» між комп’ютером та користувачем, тобто про інтерфейс користувача, ми сьогодні і поговоримо.
Отже, на цьому уроці ми з вами розглянемо інтерфейс корис­тувача операційної системи.

3. Актуалізація опорних знань.
Електронне тестування
Фронтальне опитування
  1. Які види ПЗ ви знаєте? Для чого створено кожний вид ПЗ?
  2. Що називають ОС? Які функції вона виконує?
  3. Що входить до складу ОС? Яке призначення кожної її складової?
  4. Що таке інтерфейс операційної системи?
  5. Які ви знаєте ОС за способом організації інтерфейсу?
  6. За якими ознаками можна класифікувати ОС?
  7. Який тип інтерфейсу мають ОС сімейства Windows?
  8. Назвіть основні об’єкти операційної системи Windows.
  9. Опишіть структуру меню Пуск.
  10. Як запустити програму на виконання та завершити її роботу?
  11. Як відкрити контекстне меню об’єкта?
  12. Поясніть основні положення ідеології графічного інтерфейсу WIMP.

4. Теоретичний матеріал.
З попереднього уроку вам відомо, що Windows належить до ОС з графічним інтерфейсом. Елементами графічного інтерфейсу є вікна, значки, меню, вказівник. Вікна є основними елементами графічного інтерфейсу операційної системи Windows. Про це свідчить і назва ОС, яка в перекладі з англійської означає вікна.
Вікна та їх елементи
За ідеологією WIMP об’єкти операційної системи відкриваються у вік­нах. Вікно - це область, як правило, прямокутної форми, що займає весь екран або його частину. За призначенням розрізняють такі основні види вікон: програмні, діалогові та інформаційні.
Програмним називається вікно, що відкривається при запуску програми (рис. 3.12). При цьому на Панелі завдань з’являється відповідна кнопка. Звертаємо вашу увагу, що до програмних також належать вікна, у яких відображається вміст папок і дисків. Це вікна програми Провідник.
Програмні вікна мають Рядок заголовка, Рядок меню, робочу область, можуть мати Панелі інструментів, підлеглі вікна, Рядок стану, смуги прокручування, лінійки та інші елементи.
Рядок заголовка містить назву вікна, кнопку Меню вікна та кнопки керування вікном: Згорнути, Розгорнути/Відновити після розгортання, Закрити (рис. 3.12, 3).
Зліва від назви вікна розміщена кнопка Меню вікна (рис. 3.12, 1). Її вибір відкриває меню, що містить команди керування вікном. Малюнок на цій кнопці для різних вікон різний.
Діалогові вікна (рис. 3.13) призначені для встановлення значень пара­метрів роботи програми або для виконання команд. Вони, як і програмні вікна, мають Рядок заголовка з назвою вікна та кнопками керування вікном.
У таблиці 3.2 подані типові об’єкти (елементи керування) діалогових вікон, які можуть бути також об’єктами і програмних вікон. їх вико­ристання дає змогу виконувати операції над об’єктами, встановлювати значення властивостей певних об’єктів тощо.
Інформаційні вікна (рис. 3.14) містять повідомлення для користувача.
Наприк­лад, повідомлення про успішне завершен­ня операції, про помилку під час її вико­нання тощо. Інформаційні вікна, як і інші вікна, мають Рядок заголовка.
Інформаційні та діалогові вікна можуть мати не всі кнопки керування вікном.
Операції над вікнами
Вікна можна відкривати, закривати, переміщувати, змінювати їх роз­міри, згортати у кнопки на Панелі завдань або розгортати на весь екран.
Кнопка Згорнути  призначена для згортання вікна. Після її вибору вікно зникає з екрана, але його кнопка залишається на Панелі завдань. Для відновлення згорнутого вікна потрібно вибрати його кнопку на Панелі завдань.
Вибір кнопки Розгорнути  приводить до розгортання вікна на весь екран (повноекранний режим). При цьому кнопка змінює свій вигляд і назву - Відновити після розгортанняВибір цієї кнопки повертає до віконного режиму. Якщо вибрати кнопку Закрити то вікно закри­вається. При цьому воно зникає з екрана, а його кнопка - з Панелі завдань.
Windows дає змогу одночасно відкривати кілька вікон. Ці вікна можуть розміщуватися поруч або перекриватися. На рисунку 3.15 зобра­жено вікна двох програм, які займають частину екрана і частково пере­криваються.
Скільки б вікон не відкрив користувач, тільки одне з них є поточ­ним - те, в якому користувач може вводити дані, встановлювати потрібні режими роботи тощо. Так, на рисунку 3.15 поточним є вікно Довідка: Word. Поточне вікно, як правило, розташовується поверх інших, його заголовок виділяється іншим кольором, а на Панелі завдань кнопка поточного вікна має вигляд натиснутої. Для того щоб зробити вікно поточним, треба вибрати кнопку потрібного вікна на Панелі завдань або будь-яку точку цього вікна. Зміна поточного вікна може також здійснюватися вибором клавіші Tab при натиснутій клавіші Alt.
Те, що користувач одночасно може працювати тільки з одним вікном (поточним), не означає, що в інших вікнах виконання програм припи­няється. Якщо їх виконання не вимагає безпосереднього втручання корис­тувача, програми продовжують виконуватися. Наприклад, програвач му­зики може працювати в той час, коли користувач переглядає фотографії або вводить текст.
Під час роботи з кількома вікнами користувачу часто доводиться певним чином упорядковувати їх, змінюючи положення та розміри. Ці дії можливі лише над поточним вікном у віконному режимі.
Переміщення вікна на екрані можна здійснити його перетягуванням за Рядок заголовка. Зміну розмірів - перетягуванням меж вікна: шири­ни - бічних меж, а висоти - верхньої або нижньої (рис. 3.16). Перетягу­вання кута вікна дає змогу одночасно змінювати висоту і ширину вікна (рис. 3.17).
Змінити взаємне розташування вікон (каскадом, згори донизу, зліва направо) можна за допомогою відповідних команд контекстного меню Панелі завдань.
В операційній системі Windows Vista на панелі Швидкий запуск є кнопка Переключення між вікнами вибір якої відкриває перелік відкритих програм у вигляді їх значків (рис. 3.18) або каскаду вікон. Переключення між вікнами здійснюється вибором значка відповідного вікна.

5. Вивчення нового матеріалу.
Лекція учителя за допомогою презентації
До конспекту
Організацію спілкування програм із користувачем назива­ють інтерфейсом користувача. Розрізняють два типи такого інтерфейсу — текстовий та графічний.
Вікно — основний інтерфейсний елемент ОС Windowз — прямокутна область на екрані, яка відводиться кожній програ­мі, і всі операції з нею виконуються саме в цьому вікні.
Умовно об’єкти ОС Windows можна поділити на:
  • основні об’єкти (файли і папки);
  • ярлики;
  • спеціальні об’єкти (Панель завдань, Головне меню, Па­нель керування).

6. Осмислення набутих знань
Усна вправа
Вступне слово вчителя. Звичайно, вам теж хочеться поспіл­куватися з комп’ютером, тому зараз виконаємо практичну робо­ту. Спочатку ще раз повторимо об’єкти, з якими вам доведеться працювати.
  1. Учитель показує на великому екрані (або моніторі, таблиці) елементи робочого столу, а учні дають їм назву.
  2. Далі учні називають типи вікон (див. рисунок).

7. Практична робота № 2 “Робота з інтерфейсом користувача операційної системи”.
УвагаІ Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки і сані­тарно-гігієнічних норм.
Мета: навчитися виконувати в ОС Windows XP  найпростіші операції: запускати систему, настроювати робочий стіл та панель завдань, переглядати вікна стандартних папок.
І варіант
  1. Запустіть на виконання програму WordРаd (Пуск => Усі програми => Стандартні => WordРаd). Визначте, в якому з режимів (повноекранному чи віконному) відкрилося вікно програми. Який вид цього вікна? Відповідь запишіть у зошит.
  2. Визначте назви позначених на рисунку 3.22 елементів вікна програми WordРаd і запишіть їх під цими номерами у зошит.
  3. Установіть віконний режим для цієї програми, якщо він не встановле­ний.
  4. Перемістіть вікно WordPad так, щоб його лівий верхній кут збігався з лівим верхнім кутом екрана.
1.png
  1. Змініть розміри вікна так, щоб воно займало приблизно 1/4 частину ек­рана.
  2. Згорніть вікно програми WordPad.
  3. Запустіть на виконання програму Блокнот (Пуск => Усі програми => Стандартні => Блокнот). Визначте, в якому з режимів відкрилося вік­но програми. Відповідь запишіть у зошит.
  4. Установіть віконний режим для цієї програми, якщо він не встановле­ний. Який вид цього вікна? Відповідь запишіть у зошит.
  5. Розмістіть вікно програми Блокнот на 1/4 частину екрана у нижньому правому куті.
  6. Згорніть вікно програми Блокнот.
  7. Запустіть на виконання програму Калькулятор (Пуск =>Усі програми => Стандартні => Калькулятор). Який вид цього вікна? Визначте, в якому з режимів відкрилося вікно програми. Чи можна перейти в інший режим? Чи можна змінити розміри цього вікна? Відповідь запишіть у зошит.
  8. Згорніть вікно програми Калькулятор.
  9. Установіть за допомогою контекстного меню Панелі завдань розміщен­ня вікон каскадом, згори донизу, зліва направо.
  10. Зробіть поточним по черзі кожне з вікон вибором кнопки на Панелі завдань.
  11. Закрийте усі відкриті раніше вікна.
  12. Відкрийте контекстне меню Робочого стола. Виконайте такі дії:
  1. Виберіть команду Властивості.
  2. Виберіть вкладку Заставка.
  3. Виберіть у списку Заставка команду Рухомий рядок.
  4. Установіть, використовуючи відпо­відні елементи керування, значення властивостей відповідно до зразка (рис. 3.23).
  5. Збережіть установлені налаштуван­ня послідовним натисненням кноп­ки ОК.
1.png
  1. Відновіть всі початкові налаштування робочого столу. Покажіть вчителю. Коректно завершіть роботу з ПК.
ІІ варіант
1.   Запустіть ОС Windows XP.
а)  Увімкніть живлення комп’ютера. Якщо його вже було увімкнуто, виконайте команду Пуск - Вимкнути комп’ютер - Перезавантаження.
б)  Зачекайте, поки відображатиметься екран завантаження комп’ютера та завантаження ОС. Коли з’явиться вікно входу в систему, клацніть значок користувача, у сеансі якого ви працюватимете, — відобразиться робочий стіл.
в)  Якщо це ваш перший сеанс як нового користувача, робочий стіл буде майже порожнім, з одним лише значком Кошик. Тло робочого стола може бути однотонним або містити зображення, що має назву, наприклад, «Безтурботність».

2. Налаштуйте робочий стіл Windows XP — додайте до нього значки та змініть фонове зображення.
а)  Клацніть правою кнопкою миші на вільному місці робочого стола. У контекстному меню, що відкриється, виберіть команду Властивості.
б)  У вікні Екран – властивості перейдіть на вкладку Робочий стіл, клацнувши її лівою кнопкою миші . У списку Фоновий малюнок виберіть зображення для робочого стола, яке вам до вподоби; як воно виглядатиме, ви побачите у верхній частині діалогового вікна.
в) Клацніть кнопку Настройка робочого стола. У вікні, що відкриється, встановіть усі прапорці, розташовані в області Значки робочого стола.
г) Закрийте обидва діалогових вікна, клацнувши кнопку OK. Вигляд робочого стола зміниться — на ньому з’являться (якщо їх там не було)  значки папок Мої документи, Мій комп’ютер та Мережне оточення, а також значок браузера Internet Explorer.
   Фото1.bmp
3. Перегляньте вміст кількох стандартних папок.
а) Двічі клацніть мишею значок Мої документи.
Відкриється вікно папки з такою самою назвою. Якщо ви ще не записували сюди своїх файлів, у папці міститимуться лише створені системою підпапки Мої малюнки та Моя музика, призначені для зберігання відповідно зображень та музичних файлів.
  Фото2.bmp

б) Клацніть значок Мій комп’ютер в області завдань у лівій частині вікна, і в робочій області відобразиться вміст папки Мій комп’ютер, тобто всі жорсткі диски та інші пристрої зберігання .
  Фото3.bmp

4. Змініть режим перегляду папки Мій комп’ютер.
а)  Відкрийте папку Мій комп’ютер, двічі клацнувши її значок на робочому столі чи один раз посилання Мій комп’ютер в області завдань.
б) Щоб змінити режим перегляду папки, відкрийте меню Вигляд, виберіть у ньому пункт Список, і вигляд робочої області зміниться.
в)  Поверніться до попереднього режиму перегляду за допомогою кнопки (Подання): клацніть її та виберіть у списку бажаний режим.
  Фото4.bmp

г) Закрийте вікно Мій комп’ютер, виконавши команду “Меню - Файл - Закрити”, або за допомогою кнопки (Закрити).
5. Відобразіть на панелі завдань Windows панель інструментів Швидкий запуск, відкрийте два вікна та згорніть їх, скориставшись кнопкою цієї панелі.
а)  Для того щоб на панелі завдань відобразити панель інструментів Швидкий запуск, відкрийте контекстне меню панелі завдань, клацнувши її правою кнопкою миші, а в ньому — підменю Панелі інструментів і виберіть потрібний рядок. Панель Швидкий запуск відобразиться справа від кнопки Пуск.
         Фото5.bmp
б)  Двічі клацніть на робочому столі значок Мої документи. Відкриється вікно папки з цією ж назвою, і на панелі завдань відобразиться відповідна кнопка. Вона має вигляд натиснутої, оскільки це вікно зараз активне.
в)  Відкрийте вікно для перегляду вмісту комп’ютера іншим способом: клацніть кнопку Пуск і виберіть у головному меню команду Мій комп’ютер. Поверх вікна Мої документи, яке стане неактивним, з’явиться активне вікно — Мій комп’ютер.
         Фото6.bmp
г)  Щоб згорнути всі відкриті вікна, клацніть на панелі інструментів Швидкий запуск кнопку (Згорнути всі вікна). На екрані відображатиметься лише робочий стіл користувача, а вигляд панелі завдань зміниться.
6. Переключіться між вікнами різних програм та закрийте їх.
а)  Відкрийте вікна Мій комп’ютер і Мої документи. і змініть їхні розміри так, щоб вони обидва вміщувалися на робочому столі.
 Фото7.bmp
б)  Переключіться між вікнами, спочатку клацаючи їх мишею, а потім за допомогою кнопок панелі завдань.
в)  Зробіть розміри вікна Мій комп’ютер максимальними, клацнувши у правій частині його заголовка кнопку  (Розгорнути), а потім поверніть до попереднього вигляду за допомогою кнопки (Згорнути у вікно).
г)  Закрийте вікна Мій комп’ютер та Мої документи.
7. Відновіть всі початкові налаштування робочого столу. Коректно завершіть роботу з ПК.
Фото8.bmp

8. Підсумок уроку
Аналіз практичної роботи.

9. Завдання до уроку.
  1. Запустіть на виконання Проигрыватель Windows Media (Пуск => Усі програми => Проигрыватель Windows Media) та:
а)  визначте, в якому з режимів (повноекранному чи віконному) відкри­лося вікно програми, який вид цього вікна;
б)  розмістіть вікно програми на 1 /4 частину екрана у верхньому лівому куті (для цього використайте переміщення вікна і зміну його роз­мірів);
в)  укажіть елементи керування вікна програми Проигрыватель Windows Media;
г)  закрийте вікно програми.
  1. Відкрийте, використовуючи меню Пуск, чотири вікна програми Internet Explorer (Пуск => Усі програми => Internet Explorer) і два вікна програ­ми Paint (Пуск =>Усі програми => Стандартні => Paint) та:
а)  установіть віконний режим відображення цих вікон;
б)  розмістіть вікна у два рядки, змінюючи їхні розміри: у верхньому ' тири вікна Internet Explorer, а в нижньому - два вікна Paint;
в)  розмістіть відкриті вікна каскадом, а потім зверху донизу, і користовуючи контекстне меню Панелі завдань;
г)  закрийте усі вікна.
  1. Запустіть на виконання програму Таблиця символів (Пуск => і програми => Стандартні => Службові => Таблиця символів) та:
а)  укажіть елементи керування вікном;
б)  спробуйте змінити висоту і ширину вікна, перевести вікно в повное ранний режим. Чи вдалося вам виконати ці операції?
в)  закрийте вікно програми.
  1. Відкрийте контекстне меню Робочого стола та:
а)  виберіть команду Властивості;
б)  виберіть вкладку Заставка;
в)  виберіть у списку Заставка команду Об’ємний текст;
г)  виберіть кнопку Параметри;
д)  у вікні, що відкрилося, виберіть перемикач Текст;
е)  уведіть у поле Текст слово інформатика-,
є) виберіть у списку Тип обертання команду Хвилі;
ж) встановіть повзунок Розмір у середню позицію;
з)  встановіть повзунок Швидкість обертання на третю позицію зліва;
и) зніміть позначку прапорця Показувати світлові відблиски;
і) установіть позначку прапорця Особливе відбиття;
ї) виберіть кнопку OK;
й) установіть лічильник Інтервал на значення 3 хв; к) виберіть кнопку OK.
  1. Відкрийте вікна Мої документи, Калькулятор, Paint і Блокнот та розмістіть їх відповідно до зразка (рис. 3.21).
  1. Визначте, розміри яких вікон програм з меню Стандартні не можна зм нювати. Дослідіть, до яких меж можна зменшувати розміри інших вікон.
Додатково
Перегляньте пункт Вікна розділу Початкові відомості навчально-довідко­вої програми Знакомство с Windows ХР, яку можна запустити, виконавшк Пуск => Усі програми => Стандартні => Знакомство с Windows ХР.

10. Питання до уроку.
  1. Що є елементами графічного інтерфейсу Windows?
  2. Поясніть, що таке вікно в ОС Windows.
  3. В яких режимах можуть відкриватися вікна?
  4. Які види вікон ви знаєте?
  5. Для чого призначені діалогові й інформаційні вікна?
  6. Назвіть об’єкти діалогових вікон. Опишіть їх призначення та правила користування.
  7. Які кнопки керування вікнами ви знаєте? Назвіть їх призначення.
  8. Як змінити положення, розміри вікон?
  9. Яке вікно називають поточним, як його відрізнити від інших?
  10. Назвіть об’єкти вікна, позначені цифрами (рис. 3.19).
  11. Назвіть об’єкти вікна, позначені цифрами (рис. 3.20).

11. Домашнє завдання.
  1. Підручник .
  2. Опрацювати теоретичний матеріал.
  3. Відповісти на питання.
  4. Підготуватись до демонстрації практичних навичок роботи по запитаннях до уроку.

12. Додатковий матеріал.
«Гарячі» клавіші
«Гарячі» клавіші дублюють головні команди меню і призна­чені для швидкого виконання дій над об’єктами. Розглянемо найважливіші комбінації клавіш, які використовуються в ОС Windows:
Ctrl + А — вибрати все;
Ctrl + X — вирізати (перемістити) вибрані об’єкти до буфера обміну;
Ctrl + С — копіювати вибрані об’єкти до буфера обміну;
Ctrl + V — вставити вміст буфера обміну;
Ctrl + S — зберегти документ;
Ctrl + N — створити новий документ;
Ctrl 4- F — знайти;
Ctrl + Р — друкувати;
Ctrl + Z — скасувати останню дію.
Група об’єктів
Групу утворюють виділенням об’єктів, клацаючи мишею на їх­ніх значках у режимі натиснутої клавіші Ctrl. Усі об’єкти можна відокремити за допомогою комбінації Ctrl + А.
Для виділення об’єктів, розташованих підряд, достатньо клацнути мишею спочатку на перший об’єкт, потім натиснути на клавішу Shift та клацнути на останньому або перетягнути мишу з натиснутою лівою клавішею від першого об’єкта до останнього.
Щоб скасувати виділення, треба клацнути на вільному місці робочої області вікна або натиснути клавішу Esc.
Операційні системи сімейства Windows
Спільними властивостями цього сімейства є:
  • об’єктно-орієнтовані системи;
  • використання віконної технології, що стало поштовхом для вибору назви ОС — Windows, тобто «вікна»;
  • використання графічного інтерфейсу дає можливість спіл­кування з ПК на інтуїтивному рівні).
Для запуску Microsoft Windows ХР персональний комп’ютер має відповідати таким мінімальним системним вимогам:
  •  процесор, сумісний з Pentium;
  • тактова частота від 233 МГц і вище;
  •  обсяг оперативної пам’яті не менше 64 Мбайт;
  • вільний дисковий простір не менше 1,3 Гбайт.
Основні елементи вікон
Назва елемента
Вміст
Рядок заголовка (ви­користовується для переміщення вікна по екрану)
позначка системне меню; назва об’єкта, для якого відкрите вікно; кнопки керу­вання вікном (мінімізувати вікно, роз­горнути (згорнути) на весь екран, закри­ти вікно)
Рядок меню (віконне меню)
команди для роботи з об’єктами. При натисканні на кожному з пунктів меню відкривається «спадне» меню, в якому можна вибрати потрібну команду
Панель інструментів (за бажанням кори­стувача може бути відсутньою: Меню Вигляд — Панель інструментів)
кнопки для виконання найбільш поши­рених команд
Адресний рядок
шлях доступу до поточної папки. Дозво­ляє виконати швидкий перехід до інших об’єктів файлової системи
Робоча область
відображуються значки об’єктів, які зберігаються в каталозі. Способом відо­браження об’єктів можна керувати: (Ви­гляд — один зі способів). Об’єкти можна упорядковувати за ознаками: (Вигляд — Упорядкувати значки одна з ознак)
Смуги прокручу­вання
з’являються, коли об’єкти не вміщають­ся в робочу область вікна. Бувають гори­зонтальними і вертикальними
Рядок стану (за ба­жанням користувача може бути відсутнім: Меню Вигляд — Ря­док стану)
додаткова інформація про об’єкти вікна

Немає коментарів: