неділя, 11 вересня 2016 р.

6 клас, англійська

План-конспект уроку

для учнів 6 класу
за темою
"My Family Tree"


Цілі уроку:
      практична: здійснювати усне тренування у вживанні лексичного матеріалу, практикувати учнів у монологічному та діалогічному мовленні, використовуючи активну лексику, тренувати учнів у читанні тексту, вчити працювати з тестовими завданнями, вчити працювати з комп’ютером;
      освітня: вчити учнів осмислювати та критично оцінювати отриману інформацію, вчити застосовувати в мовленні загальні та спеціальні запитання і відповідати на них;
      розвиваюча: розвивати мовленнєві здібності, розвивати вміння логічно викладати власну думку, розвивати слухову і короткотривалу пам’ять, мовну здогадку;
            виховна: формувати позитивні риси характеру: старанність, працелюбність, активність, толерантність; виховувати в учнів розуміння важливості оволодіння іноземною мовою та потреби користуватися нею як засобом спілкування.

Тип уроку: урок закріплення та застосування знань, умінь та навичок з використанням інтерактивних методів навчання.

 Форми роботи: парні, групові, індивідуальні.

Обладнання: комп’ютери, мультимедійна дошка, картки з індивідуальними вправами, магнітофон, підручник: Несвіт А.М. Ми вивчаємо англійську мову, 6 клас.

Хід уроку

I. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
1. Організаційний момент.
Beginning.

T. Good morning, children! Nice to meet you! Are you glad to be here? How are you today? Tell me, please, about your mood
(the dialogues between the pupils about their mood, with some compliments).

1.                             Повідомлення теми й цілей уроку.
Aim.
T. The topic of our lesson is "My Family Tree".
Today at the lesson we are going
-         to discuss some points about families,
-         to ask each other questions,
-         to correct mistakes if any,
-         to listen to each other very attentively,
-         to do different kinds of activities,
-         to work with vocabulary,
-         to make the conclusion of our work,
-         to speak perfect English,
-         to enjoy our being together.
And at the end of the lesson you are going to get good and excellent marks.

The motto of our lesson is "We are the best because we work hard"


3. Уведення в іншомовну атмосферу.
1) Мовленнєва зарядка.
Warming-up activity (Мотивація класу).
T. Pay attention to the pronunciation.

 Repeat after me:
       I'm a pupil.
       I'm a smart pupil.
       I'm a talented pupil.
       I'm the most enthusiastic pupil.
       I try to be the best pupil in the world.
2) Використання інтерактивного методу навчання – "Робота в парах".
T. I'll divide you into two teams. Look at Caroline's family. Try to answer my questions as quick as you can. The quickest team will win. Please, raise your hands to show you are ready to answer. (Presentation of the material with the help of multimedia device).



                             Edward  &  Margaret






 
Stella & Michael                                      Paula & William

  Edwin                                            Victoria      James        Nancy

Quiz.
1.     Who is William's son?
2.     Who are Paula's daughters?
3.     Who is James's aunt?
4.     Who is Nancy's cousin?
5.     Who are Edwin's cousins?
6.     Who is Victoria's grandmother?
7.     Who is Edwin's uncle?
8.     Who are James's grandparents?
9.     Who is Michael's wife?
10.                       Who is Paula's husband?
11.                       Who is an only child?
12.                       Who has three cousins?
13.                       Who has two brothers?
14.                       Who is Stella's brother?
15.                       Who are Margaret's grandchildren?

Congratulations to the winner!
4. Перевірка домашнього завдання.

II. Основна частина уроку
1.     Повторення та активізація лексичного матеруалу теми, що вивчається.
1)    Читання вірша, Впр.1, с. 40.
                                       Family
                               Friendly and kind
  Helps, respects and supports
  A little world created by love
                                        Unit.  
2) Виконання тренувальної вправи за допомогою комп’ютера. Використання інтерактивного методу навчання – "Робота в групах".
Pupils are divided into 3 groups; each one is given the individual task.
Look at the monitors of the computers, make up the sentences in writing form on the sheets of papers (work with cards).
Group 1. Fill in the blanks.
1)     Sophia (have) _ a friend Bill.
2)     I (to be) _ a schoolboy.
3)     (Do) _ your son Brian go to school?
4)     My grandfather (live) _ with us.
5)     (Have) _ they got a grandson and a granddaughter?

Group 2. Choose the correct form of the verb in the Present Simple.
1)     The family (is/are) _ friendly.
2)     (Do/does) _  your brother like his school?
3)     My relatives (have/has) _ a wonderful car.
4)     There (is/are) _ a beautiful sister's house near the river.
5)     There (is/are) _ two bedrooms and a big kitchen in Rita's flat.

Group 3. Complete the sentences with the correct word.
1.     My grandfather and my grandmother are my parents/ uncles/ grandparents.
2.     My father's son is my cousin/ brother/ uncle.
3.     There are many classmates/ children/ husbands in our family.
4.     Where do you live? I live in a nice bathroom/a big kitchen/a beautiful house.
5.     Do you have a big bedroom/ a nice supermarket/ a computer centre?

2.Relaxation.
T. Stand up, please. Listen to the tape-recorder, repeat and do the exercises.

Pick up, put down, stand up, turn round,
Clap left, clap right, look up, look down,
Look left, look right, look up, look down
Turn round, sit down, touch something…brown!
Point to your friend, point to the door,
Look at the window, look at the floor,
Stand on your left leg, stand on your right,
Now sit down, touch something… white!

3. Пред’явлення тексту для читання "A Family Tree", впр. 2, с.40.
1) Pre-Reading Activities. Етап підготовки до читання тексту.
Answer the questions.
1.     Have you a big family?
2.     Are you interested in the history of your family?
3.     Do you know much about your relatives?
4.     What do you know about your grandparents?
5.    Have you ever speak about the history of your family with the parents or relatives?
2)    While-Reading Activities. Етап читання тексту.
(Presentation of the text with the help of multimedia device).
Read the text, please, and discover how to make a family tree.
a)     Skimming. Переглядове читання тексту з метою отримання загального уявлення про його зміст.
T. What do you want to know about the making a family tree?

b) Scanning. Читання тексту "про себе" з метою максимально повного та точного розуміння всієї інформації, що міститься в тексті, критичного її осмислення.

3)    Post-Reading Activities. Контроль розуміння тексту та виконання післятекстових комунікативних вправ.
Виконання впр.2b, с. 40.
Please, put the sentences of the exercise 2b in the correct order.

2.     Активізація мовленнєвих зразків.
a) Виконання впр.3, с. 40.
Please, look at the picture of Mrs Tyler's family tree and complete the sentences.

b) Let's play the game "Question Time".
P1, P2, P3 – Class.
Now, three of you put the questions according to the content of the text with the following question words:
When
What
Where
How many
Why
III. Заключна частина уроку

1.     Домашнє завдання.
Впр. 5 (стор. 41).Виконати проектну роботу (створити та намалювати родинне дерево).

2.     Підбиття підсумків уроку.
Answer my questions, please.
What kind of information have you discussed at the lesson?
Have you put each other the questions?
Did you answer the questions?
What kind of activities have you done at this lesson?
Did you correct mistakes?
Have you understood how to make a family tree?
Who are you going to talk with to learn more about your family?
Have you enjoyed our being together?

Thank you very much! Your marks are…(marks with motivations). That's enough for today. I'm very pleased with you. Good-bye! Enjoy your rest!