07.02.2019 Інструктаж з БЖД. Істинні й хибні висловлювання.
Тема: Висловлювання. Істинні та хибні висловлювання.
Мета:
- навчальна: ознайомити з поняттям “висловлювання”, сформувати поняття істинних та хибних висловлювань; навчитися складати істинні та хибні висловлювання,
- розвивальна: розвивати пам’ять, уяву, логічне мислення,
- виховна: виховувати інтерес до предмету.
Обладнання: підручник, робочий зошит, комп’ютер.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Привітання.
Перевірка готовності до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
- Що таке алгоритм?
- Хто є виконавцем алгоритму
- Наведіть приклади виконавців і системи їх команд.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Гра «Так чи ні»
Плесніть у долоні, якщо інформація вірна, якщо ні – підніміть руки і помахайте ними.
Гриби ростуть на дереві?
Учні вчаться в школі?
Листя жовтіє взимку?
Рік має 7 місяців?
М’яч круглої форми?
ІV. Оголошення теми і мети уроку.
- Тому, сьогодні ми дізнаємось, що таке логіка, що таке висловлювання, дізнаємося, які висловлення є істинними, а які – хибними.
V.Вивчення нового матеріалу.
1. Вступна бесіда.
- Ви вже зустрічалися із логічними задачами за уроках математики та інформатики. Основним поняттям логіки є висловлювання – це речення, в якому щось стверджується або заперечується. Висловлюванням може бути тільки розповідне речення. Висловлювання бувають істинними (правильними) та хибними (неправильними).
2. Робота з підручником. (ст. 109)
Мудрунчик з Елзіком чекали Ганнусю біля школи на лавочці.
Раптом друзі почули, як сперечалися дві дівчинки, що сиділи неподалік. До них долетіли слова «істинне» та «хибне».
Мудрунчик поцікавився, про що йдеться. Дівчатка відповіли, що вони не сперечаються, а граються, і пояснили правила гри.
— Один промовляє висловлювання, — сказала дівчинка з бантом, — а другий визначає, істинне воно чи хибне. Істинним називають правильне висловлювання.
Наприклад, «квіти ростуть на клумбі», «риби живуть уводі».
— А хибним називають неправильне висловлювання, — закінчила її подружка. — Наприклад, «над Дніпром вночі яскраво світить сонце», «на яблуні ростуть банани».
— Сьогодні на уроці української мови ми повторювали правило написання не з дієсловами, — зауважила дівчинка з бантом. — Ця маленька частка може заперечити всю думку. Істинне висловлювання вона перетворює на хибне, а хибне — на істинне.
Прочитай висловлювання:
Дніпро впадає в Чорне море.
З нього можна утворити нове висловлювання, додавши частку не:
Дніпро не впадає в Чорне море.
Друге висловлювання ми отримали шляхом заперечення першого.
Перше з цих двох висловлювань є істинним, бо Дніпро справді впадає в Чорне море. А друге, його заперечення, є хибним висловлюванням.
Тепер розглянемо інше висловлювання:
Риби живуть на деревах.
Це висловлювання хибне. Його заперечення також можна утворити, додавши частку не:
Риби не живуть на деревах.
Тепер ми отримали істинне висловлювання.
Якщо висловлювання істинне, то його заперечення хибне; і навпаки, якщо висловлювання хибне, його заперечення істинне.
Розглянемо ще одне висловлювання:
Оксанка любить малювати.
Його запереченням є висловлювання:
Оксанка не любить малювати.
Не можна сказати, яке з двох наведених висловлювань істинне, бо не відомо, про яку дівчинку йдеться, і чи любить вона малювати. Проте зрозуміло, що якесь одне з цих двох висловлювань є істинним, а друге — хибним.
Фізкультхвилинка
Дерева – високі , високі.
Травичка – низенька, низенька.
Вітер дерева гойдає, гойдає.
То вліво, то вправо нахиляє.
Птахи летять – відлітають,
А учні тихенько за парти сідають.
VІ. Практична робота.
Техніка безпеки під час роботи з комп’ютером.
Гра «Так, чи ні?»
Потрібно включати комп’ютер без дозволу учителя?
На уроці потрібно працювати, натискаючи будь-які кнопки на клавіатурі?
На комп’ютерному столі потрібен безлад?
На уроці потрібно уважно слухати вчителя і виконувати його вказівки?
- Сьогодні ми навчимо Рудого кота змінювати колір при натисненні клавіші Пропуск.
- ФізкультхвилинкаМи учились, ми трудилисьі, напевно, вже стомились.Тож давайте для розрядкизробим кілька вправ зарядки.Раз! — підняли руки вгору.Два! нагнулися додолу.Три! — повернулись вправо, вліво.На «чотири» раз присіли.Похитали головоюще й притупнули ногою,пальчиками повертілиі за парти тихо сіли.5. Робота за комп’ютером.— Сьогодні ви знову зустрінетесь з комп’ютерним виконавцем Рудим котом. навчите його змінювати колір при натисненні клавіші Пропуск.— Але, перш ніж розпочати роботу за комп’ютером, пригадаємо правила техніки безпеки.А) Повторення правил безпечної роботи за комп'ютером.Логічна гра «Виправ помилку»Один учень промовляє хибне висловлювання, а інший змінює його так, щоб воно перетворилося на істинне.— Роботу за комп’ютером розпочинаю без дозволу вчителя. (Роботу за комп'ютером не розпочинаю без дозволу вчителя.)— Відстань від очей до екрана монітора — 80 см. (Відстань від очей до екрана монітора — 50 см.)Працюючи за комп'ютером, сиджу зручно. (Працюючи за комп'ютером, сиджу рівно, спираючись на спинку стільця, ноги на підлозі.)Руки мають бути брудні і вологі. (Руки мають бути чисті і сухі.)Працюючи за комп'ютером, сильно натискаю клавіші. (Працюючи за комп'ютером, легко натискаю клавіші.)Самостійно усуваю неполадки в роботі комп'ютера. (Повідомляю вчителя про неполадки в роботі комп’ютера.) та ін.Б) Інструктаж учителя щодо роботи з комп’ютерною програмою.— Запустіть на виконання програму Scratch. Відкрийте проект, створений на попередньому уроці. Створіть алгоритм змінення кольору виконавця при натисненні клавіші Пропуск (підручник, с. 101—102). Збережіть проект.В) Робота з комп'ютерною програмою.Г) Релаксація (зняття зорової втоми).Вправи дія очей — «У темряві»Поставте лікті на стіл і щільно затуліть очі долонями. Залишайтеся в такому положенні 3—5 хвилин. Тепло рук і темрява допоможуть розслабитися. Перед очима повинно бути абсолютно чорне поле — кольорові плями або кола свідчать про напругу. Повторюйте вправу тоді, коли відчуєте, що очі втомилися.
Працюємо за комп’ютером (підручник ст.130).
Релаксація
Подивитися на перенісся і затримати подих на час кількох повних циклів дихання До втоми очі доводити не можна. На Потім перевести погляд у далечінь( подивіться у вікно) Повторити вправу 4-5 разів.
1. Знайди серед цих висловлювань істинні та хибні.
Яблука ростуть на деревах.
Навесні в Києві квітнуть каштани.
Шафу можна купити в магазині «Меблі».
Лампочку, ручку, підручник, зошит слід носити в портфелі.
Соловейко вміє співати.
У Дніпрі є дельфіни.
Тарас Шевченко — поет.
2. Пограйте в парах у логічну гру «Виправ помилку». Один учасник промовляє хибне висловлювання, а інший змінює його так, щоб воно перетворилося на істинне.
Наприклад:
Дельфіни бігають по лісу. — Зайці бігають по лісу.
Пилосос пише вірші. — Пилосос не пише вірші.
У цю гру також можна пограти всім класом.
3. Наведи приклади істинних висловлювань. Перетвори істинні висловлювання на хибні, використовуючи заперечну частку «не».
4. Придумай істинне та хибне висловлювання зі словом море.
VIІI. Підсумок уроку.
- Чи був цікавий урок?
- Що нового дізналися?
Немає коментарів:
Дописати коментар