неділя, 16 вересня 2018 р.

8 клас інформатика 17 вересня

Пристрої введення та виведення даних. Пристрої, що входять до складу мультимедійного обладнання.

19ВЕ
ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ: 
1. Під час занять не вставайте і не ходіть по класу!!!
2. Строго виконуйте вказівки викладача.
3. Під час роботи дотримуйтесь інструкції і не відкривайте не потрібних вам файлів і програм так, щоб не змінювати макроси і шаблони.
4. Не робіть різких ударів при роботі з клавіатурою.
5. Припиняйте роботу при появі незвичайного звуку, запису або самовільного включення ПК і негайно повідомте про це викладача.
6. Після виконання завдання коректно вимкніть комп’ютер.
тести- тут
Мета:
сформувати:
       поняття про типову архітектуру персонального ПК; пояснити:
       призначення структурних компонентів персонального комп’ютера;
       призначення та принцип дії мікропроцесорів;
       призначення пристроїв, що входять до складу мультимедійного об­ладнання;
розглянути:
       класифікацію апаратних засобів;
       класифікацію та основні характеристики процесорів.
Базові поняття й терміни: процесор, запам’ятовувальні пристрої, пристрої введення та виведення інформації.
Структура уроку
I.      Організаційний етап (2-3 хв)
II.     Оголошення теми уроку (1 хв)
III.   Вивчення нового матеріалу (20-25 хв)
IV.   Осмислення набутих знань (5-8 хв)
V.     Практичне завдання (5-10 хв)
VI.   Домашнє завдання (2-3 хв)
VII. Підбиття підсумків уроку (2-3 хв)
Хід уроку
I.      Організаційний етап
II.     Оголошення теми уроку
III. Вивчення нового матеріалу

Архітектура ПК
Під час розгляду комп’ютерних пристроїв прийнято розрізняти їх архітектуру й структуру.
Архітектурою ПК називають його опис на деякому загальному рівні, що включає опис системи команд, системи адресації, органі­зації пам’яті і т. д. Архітектура визначає принципи дії, інформа­ційні зв’язки і взаємодію головних пристроїв ПК: процесора, внутрі­шньої, зовнішньої пам’яті та периферійних пристроїв. Уніфікація архітектури ПК забезпечує їх сумісність з точки зору користувача.
Структура персонального комп’ютера — це сукупність його функціональних елементів і зв’язків між ними.
Класична архітектура (фон Нейман) — пристрій керування, арифметично-логічний пристрій, пам’ять, пристрої вводу-виводу інформації, об’єднані за допомогою каналів зв’язку (див. схему на наступній сторінці).
Апаратне забезпечення
Сьогодні ви ознайомитеся з апаратними компонентами, з яких складається інформаційна система. Зрозуміло, що набір компонентів визначатиметься конкретною системою та завданнями, які вона по­кликана виконувати.
До апаратної складової (hardwareналежать:
1)      комп’ютер (системний блок):
               корпус;
               процесор;
               материнська плата;
           внутрішня пам’­ять;
               зовнішня пам’ять;
              блок електричного живлення;
               відеокарти;
               звукові карти;
               порти;
2)     пристрої введення інформації;
3)     пристрої виведен­ня інформації;
4)     комунікаційне об­ладнання.
Системний блок (корпус)
Системний блок стаціонарного ПК — прямокутний каркас, у яко­му розміщено всі основні вузли комп’ютера: материнська плата, адаптери, блок живлення, накопичувач на гнучких магнітних дисках (НГМД), один (іноді більше) накопичувач — HDDдинамік, дисковод для компакт-дисків або інші накопичувачі, органи керу­вання. Серед органів керування, що, як правило, встановлюють на передній панелі, можуть бути: вимикач електроживлення; кнопка загального скидання RESETкнопка «сну», яка дає змогу зменшити енергоспоживання, коли комп’ютер не використовується; індикато­ри живлення та режимів роботи.
Із тильного боку системного блока розташовані штепсельні роз- німні з’єднання — порти для підключення шнурів живлення і кабелів зв’язку із зовнішніми (встановленими поза системним блоком) при­строями. У середині системного блока розміщено плати сполучення пристроїв із центральним процесором (ЦП) та іншими пристроями на материнській платі (адаптери або контролери і плати розширення).
Блок живлення
Цей блок перетворює змінний струм стандартної мережі електро­живлення (220 В, 50 Гц) на постійний струм низької напруги. Він має кілька виходів на різні напруги (12 і 5 В), які забезпечують живлен­ням відповідні пристрої комп’ютера. Електронні схеми блока живлен­ня підтримують ці напруги стабільними незалежно від коливань ме- режної напруги в досить широких межах (від 180 до 250 В). Звичайна потужність блоків живлення ПК становить 230-500 Вт, для мережно- го сервера вона може бути значно більшою. Більшість блоків живлен­ня має вентилятор для відведення із системного блока надмірного теп­ла, що виділяється під час роботи електронних пристроїв.
Системна (материнська) плата
Так називають велику друковану плату одного зі стандартних форматів, яка несе на собі головні компоненти комп’ютерної систе­ми: ЦП; оперативну пам’ять; кеш-пам’ять; комплект мікросхем логіки, що підтримують роботу плати, — чипсет (chipset); централь­ну магістраль, або шину; контролер шини й кілька рознімних з’єднань-гнізд (слотів, від англ. slot— щілина), які служать для підключення до материнської плати інших плат (контролерів, плат розширення та ін.). Частина слотів у початковій комплектації ПК за­лишається вільною. У рознімні з’єднання іншої конфігурації встановлюють модулі оперативної пам’яті. Кількість і тип рознімних з’єднань є однією з важливих характеристик системної плати, оскільки під час доукомплектовування або модернізації комп’ютера вільних слотів може не вистачити.
Крім того, на материнській платі є мініатюрні перемички (jum­persабо перемикачі (switches), за допомогою яких відбувається налаштування плати. На системній платі розташовані також з’єдну­вачі, до яких за допомогою спеціальних кабелів (шлейфів) підключа­ють додаткові пристрої.
Ще один важливий елемент, який встановлюють на системній пла­ті, — мікросхема BIOS (BasicInput-OutputSystemбазова система вве- дення-виведення). Вона є енергонезалежним постійним запам’ятову­вальним пристроєм (ПЗП), в який записано програми, що реалізують функції введення-виведення, а також програму тестування комп’ютера в момент вмикання живлення (POSTPowerOnSelfTest), програму на­лаштування параметрів BIOSта інші спеціальні програми.
У роботі BIOSвикористовують відомості про апаратну конфігу­рацію комп’ютера, які зберігає ще одна мікросхема — CMOSRAMЦе енергозалежна пам’ять, що постійно підживлюється від батарей­ки, яка також знаходиться на системній платі. Вона живить і схему кварцового годинника — годинника реального часу, що безперервно відлічує час і поточну дату.
Мікропроцесор
Мікропроцесор (МП) — це, по суті, мініатюрна обчислювальна машина. Основними параметрами МП є набір команд, розрядність, тактова частота.
Набір або система команд постійно вдосконалюється, з’являють­ся нові команди, що замінюють серії найпримітивніших команд, — мікропрограми. На виконання нової команди потрібна менша кількість тактів, ніж на мікропрограму. Сучасні МП можуть викону­вати до кількох тисяч команд (інструкцій).
Характеристика МП:
               розрядність (біт);
               тактова частота (Гц);
               кількість ядер;
               розмір кешу (Мб).
Розрядність показує, скільки двійкових розрядів (бітів) інфор­мації обробляється (або передається) за один такт, а також скільки двійкових розрядів може бути використано у МП для адресації оперативної пам’яті, передачі даних та ін.
Тактова частота вказує, скільки елементарних операцій (тактів) МП виконує за секунду, вимірюється в мегагерцах (1 МГц = 1000000 Гц). Вона є лише відносним показником продуктивності МП. Через архітектурні відмінності МП у деяких з них за один такт вико­нується робота, на яку інші витрачають кілька тактів.
Важливими характеристиками сучасних МП, що впливають на їхню продуктивність, є об’єм і швидкість функціонування вмонтова­ної кеш-пам’яті. Річ у тім, що сучасні МП «обганяють» за тактовою частотою інші елементи комп’ютера. Найпринциповішим є те, що тактова частота МП у кілька разів вища, ніж частота синхронізації системної шини, по якій відбувається обмін інформацією з відносно повільним оперативним запам’ятовувальним пристроєм (ОЗП). Без внутрішньої кеш-пам’яті (що має особливо високу швидкодію) МП часто працював би вхолосту, чекаючи чергової інструкції з ОЗП або закінчення операції запису в пам’ять.
Джерело безперебійного живлення — пристрій, призначений для захисту комп’ютера від стрибків напруги або відключення електро­енергії. Для надійної роботи комп’ютера йому необхідно постійне енергоживлення.
III.           Осмислення набутих знань
IV.           Практичне завдання
Робота з презентацією «ComputerWORLD». Інструктаж з техні­ки безпеки.
V.             Домашнє завдання
Опрацювати конспект.
VI.           Підбиття підсумків уроку

Немає коментарів: