Тема роботи: «Виконання обчислень в електронних таблицях Microsoft Excel 2010 за допомогою формул».
Мета роботи: формувати знання про можливості автоматичної обробки даних у редакторі Microsoft Excel 2010; напрацювання практичних навичок створення і редагування формул, використання стандартних функцій табличного редактора Excel.
Обладнання та методичне забезпечення: комп’ютери ІВМ РС-сумісними, програмне забезпечення, роздатковий дидактичний матеріал.
Теоретичні відомості
Одна з властивостей електронних таблиць – це автоматична обробка даних. Microsoft Excel має потужні засоби обчислень: операції з масивами, функції і операції з елементами бази даних, а також засіб обміну даними з документами різних типів.
Можливість автоматичного обчислення значень в одних клітинках на основі значень, що містяться в інших забезпечують формули – один з різновидів даних, що можуть бути введені у клітинки. Формула може містити числові константи, посилання на комірки (адреса комірки) і функції з бібліотеки стандартних функцій Ехсеl, сполучені знаками математичних (+, –, * – множення), / – ділення, ^ – піднесення до степеня) або логічних операцій.
У Microsoft Excel формули починаються зі знака «=». Це дозволяє програмі відрізняти формули від інших даних.
У деяких випадках зміну адрес під час копіювання формул бажано заблокувати. Для цього використовують абсолютні адреси (посилання). Натомість посилання, які не потрібно блокувати, називається відносними. Символ „$” є ознакою „заморожування” посилання, тобто перетворення його з відносного на абсолютне. Наприклад, посилання D4 є відносним, а посилання D$4 – абсолютним.
Правило використання формул: якщо значення комірки таблиці залежить від інших елементів таблиці, то слід використовувати формулу. При редагуванні таблиці це гарантує цілісність і правильність здійснюваних у ній обчислень.
Функції в програмі Ехсеl призначені для виконання складних обчислень, які важко або неможливо здійснити за допомогою арифметичних формул. Функція складається з двох компонентів: імені функції та, в більшості випадків, списку аргументів, що записані в дужках (розділяються символом „ ; ”).
Для будь-якого табличного процесора існує власний набір стандартних функцій. Причому кожна функція має унікальне ім’я. Ехсеl містить більше ніж 400 вбудованих функцій, які згруповані за категоріями залежно від типів даних і від типів обчислень: фінансові; дата і час; математичні; статистичні; посилання і масиви; робота з базою даних; текстові; логічні та ін.
Для використання вбудованих у редактор Ехсеl 2010 функцій необхідно виконати: Формули → Вставити функцію → Оберіть категорію функції → у вікні, що з’явилося в списку функцій виберіть необхідну. Так, наприклад, функція для знаходження суми називається СУММ або S (Автосума), добутку – ПРОИЗВ, максимальне і середнє значення діапазону – відповідно МАКС, СРЗНАЧ тощо.
Хід роботи
1) Створення і форматування таблиці. Введення формул, організація обчислень
Нехай на складі знаходиться такий товар: CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-RW, flesh-пам’ять (1 Гб), flesh-пам’ять (16 Гб). На Листі1 файлу Формули_функції.xls створіть таблицю для обліку кількості і вартості проданого товару (див. рис.1). Відформатуйте її згідно зразка. Здійсніть відповідні обчислення:
- Ціна у доларах обчислюється як частка ціни в гривнях та коефіцієнта обмінного курсу. У клітинку В3 введіть відповідну формулу. Використайте поняття абсолютного і відносного посилання.
- Аналогічні обчислення виконайте для комірок діапазону В4:В8 і встановіть для клітинок діапазону B3:B8 відповідний грошовий формат.
- У клітинку D3 введіть формулу =С3+С3*0,2, що обчислює ціну з ПДВ.
- За допомогою Автозаповнення скопіюйте зазначену формулу до діапазону D4: D8.
- Заповніть клітинки діапазону F3:F8, використовуючи відповідну формулу або вбудовану функцію ПРОИЗВЕД (множення). За допомогою Автозаповненняскопіюйте зазначену формулу до діапазону F4:F8.
- Обчисліть загальну вартість проданого товару.
- Перейменуйте Лист1 на Вартість покупки.

Рис.1. Товари на складі
2) Використання стандартних функцій редактора Ехсеl
Перейменуйте Лист2 на Успішність студентів і створіть таблицю за зразком (рис.2).
- Заповніть стовпці C, D, E, F, G, H значеннями від 1 до 12 балів.
- Обчисліть середній бал кожного студента (стовпець І) і середній бал з кожного виду робіт (рядок 11), використовуючи відповідну стандартну функцію.
- Обчисліть сумарний бал кожного студента (стовпець J).

Рис. 2. Таблиця успішності
Питання для контролю і самоперевірки
1) Призначення і можливості електронної таблиці Microsoft Excel 2010.
2) Поняття про форматування даних у комірках таблиці. Способи зміни форматування даних у комірках.
3) Як закріпити певні області таблиці?
4) Засоби обчислення в Ехсеl 2010.
5) З якого символу починається формула?
6) Що може бути складовими елементами формул?
7) Як визначається порядок виконання операцій у формулах?
8) Які дії необхідно виконати для введення формули до клітинки?
9) Операція Автозаповнення, її сутність і порядок застосування.
10) Задання у формулах абсолютного і відносного посилання.
11) Категорії функцій, що використовуються у Microsoft Excel 2010. Способи здійснення вибору діапазону значень функції.
12) Яким способом можна вставити функцію у формулу?
Немає коментарів:
Дописати коментар