Мета:
продовжувати знайомити учнів із загальною інформацією про столицю України;
розширювати словниковий запас школярів; сприяти розвитку патріотичних почуттів
до батьківщини; розвивати естетичний смак учнів.
Обладнання:
підручник, матеріали до завдань, фото визначних місць Києва.
Хід
уроку
І.
Організаційний момент
T. Hello!
Glad to see you. How are you?
P. Fine
(super, not bad, so-so). Thank you. What about you?
T. I’m
fine too. Today we’ll continue speaking about Ukraine, its capital and places
of interest.
ІІ.
Основна частина уроку
Впр. 6, с. 140.
T. Now let’s
remind us what we know about our Motherland.
1. What is the capital of Ukraine?
P1. The capital
of Ukraine is Kyiv.
2. What is the population of Kyiv?
P2. The
population of Kyiv is more than three million people.
3. What is the population of Ukraine?
P3. The
population of Ukraine is 47 million people.
4. What is the longest river in Ukraine?
P4. The longest
river is the Dnipro.
5. What is the highest mountain in Ukraine?
P5. The highest
mountain is Hoverla.
6. What is the deepest lake in Ukraine?
P6. The deepest
lake is Svityaz.
7. What is the biggest lake in Ukraine?
P7. The biggest
lake in Ukraine is Yalpuh.
8. What is the most famous nature reserve in Ukraine?
P8. Ascania-Nova
is the most famous nature reserve in Ukraine.
9. What seas wash Ukraine?
P9. The Black
and Azov Seas wash Ukraine.
T. Let’s ask
each other in chain:
10. What would you like to see in Kyiv?
P. I would like to see Khreshchatyk Street (Askold’s
grave, Shevchenko National University, the Golden Gates, Kyivo-Pecherska Lavra,
monument to Taras Shevchenko, the Mariinsky Palace, Nezalezhnist Square,
monument to Prince Volodymyr).
Впр.
1, с. 140–141.
Впр.
3, с. 141–142.
ІІІ.
Заключна частина уроку
Підбиття
підсумків уроку
T. Let’s
sum up our lesson. What have we done at our lesson today?
Завдання
до впр. 3, с. 141–142. Впр. 4, с. 142.
Немає коментарів:
Дописати коментар