субота, 12 січня 2019 р.

8 клас

Налагодження програм.
Цілі:
  • навчальна: сформувати уявлення про процес налагодження програмного коду, уміння використовувати засоби налагодження програм для їх покрокового виконання, перевірки значень змінних і виправлення помилок, аналізувати повідомлення про помилки, оцінювати відповідність результатів виконання програми поставленій задачі;
  • розвивальна: розвивати логічне мислення та креативність;
  • виховна: виховувати інформаційну культуру, дбайливе ставлення до комп’ютерної техніки.
Тип уроку: Комбінований.

Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери з підключенням до мережі Інтернет, підручник, навчальна презентація.
Програмне забезпечення: Середовище програмування Lazarus,браузер.
Хід уроку
І. Організаційний етап
  • привітання
  • перевірка присутніх
  • перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
Фронтальне обговорення понять: основні етапи створення проекту, синтаксис оператора присвоєння для задавання значень властивостей компонентів, поняття властивостей, методів, подій елементів керування.
ІІІ. Мотивацій навчальної діяльності
Слово вчителя. «Все пізнається через працю, через подолання власних помилок, через процес розв’язування завдань» (С. М. Окулов, «Основи програмування»). Як би ретельно програміст не писав програмний код, він може припуститися помилок у тексті програми. Нам потрібно навчитися розуміти і усувати помилки в програмному коді.
  1. Вивчення нового матеріалу
Пояснення вчителя з елементами демонстрування презентації
(використовуються можливості локальної мережі кабінету або проектор)
Робота з підручником: §6.2.
  1. Фізкультхвилинка
  2. Засвоєння нових знань, формування вмінь
  3. Якими бувають помилки при створенні та виконанні програм?
    Створений у середовищі програмування проект може не виконува тися взагалі, або результат його виконання не відповідатиме очікува ному результату. Це відбувається тоді, коли при складанні алгоритму розв’язування завдання чи написанні коду програми були допущені по милки. Розрізняють три групи помилок:
    • синтаксичні;
    • помилки під час виконання;
    • логічні.
    Синтаксичні помилки можна виявити як у процесі напи сання програмного коду, так і після запуску проекту на ви конання. Якщо деяка команда у програмному коді написана програмістом не за правилами, прийнятими в мові програму вання, то вона може набувати іншого кольору, відмінного від кольору правильно написаних команд.
    Після запуску проекту на виконання, якщо у програмному коді така помилка не була виправлена, у середовищі Lazarus у вікні повідомлення про хід компіляції проекту отримуємо номер рядка програмного коду та позиції об’єкта в рядку, де допущена помилка, й опис помилки
    У вікні редактора коду рядок, на якому «зупинився» процес компіля ції, буде позначено.
    Рядок, у якому допущена помилка, може бути вказаний не точно. Наприклад, повідомлення про пропущений символ «;» у рядку під номером 43 у вікні повідомлення буде позначено рядком із номером 44.
    Типовими є помилки, що позначають невідповідність типів описаних
    величин і значень, які їм присвоюються у процесі виконання програми.
    Наприклад, коли текстовій величині Editl.Text присвоюється числове
    значення.
    До помилок під час виконання належать помилки, пов’язані з неправильними числовими обчисленнями, помилки при знаходженні значень
    величин за формулами. їх розпізнають тільки під час виконання програми.
    У середовищі Lazarus такі помилки називають винятками, вони супроводжуються виведенням на екран повідомлення про помилку.
    Логічні помилки — це помилки алгоритму, який лежить в основі програми. Результат, отриманий у ході виконання програми, не збігається з очікуваним результатом. Такі помилки не можна виявити засобами програмного середовища.
    Як налагоджують програми в середовищах програмування?
    Виправити синтаксичні помилки та помилки часу виконання про грами можна після їх виявлення. А тоді знову запустити проект на ви конання. Для того щоб перевірити наявність логічних помилок, потрібно запустити програму з тестовим (вхідним) набором даних і перевірити, чи збігається результат «ручного» підрахунку та програмного.
    Процес пошуку логічних помилок у тексті програми з використанням тестових наборів вхідних даних називають тестуванням програми.
    Допомагають у пошуку логічних помилок коментарі, які можна включати до тексту програми. Коментарі — це текст, який не виконується після запус ку програми, а розміщується для пояснення структури програмного коду.
    Мовою програмування Free Pascal коментарі розпочинаються символами // — якщо коментар не займає більш ніж рядок, {} або (* *) — коментар, який може займати декілька рядків.
    Якщо текст програми великий, то для пошуку місця логічної помилки інколи зручно тестувати програму не повністю, а частинами. Фрагменти програми, які тимчасово не потрібно використовувати у програмному коді, позначають як багаторядкові коментарі. Тоді після запуску проекту на ви конання закоментований фрагмент програмного коду не буде виконуватись.
    Ще одним способом виявлення у програмі логічних помилок є її покрокове виконання, або трасування. Крок виконання програми — це рядок програми. Для виконання одного кроку програми в середовищі Lazarus натискують клавішу F7 або в меню Виконати обирають вказівку Вступити.
    Після першого натиснення клавіші F7 відбувається компіляція проекту, і якщо проект не містить синтаксичних помилок, то починається його вико нання, при цьому з’являється вікно програми в машинних кодах.
    З кожним наступним натисненням клавіші F7 виконуватимуться ко манди наступного рядка: буде відкрито вікно програми, у яке можна ввес ти дані, змінним величинам буде присвоєно введені значення, виконані обчислення і т.д., насамкінець — виведений результат. Щоб під час ви конання програми слідкувати за зміною значень змінних, налаштовують параметри вікна Властивості Спостерігання, виклик якого здійснюєть ся вказівкою Додати спостереження меню Виконати або натискуванням клавіш Ctrl+F5.
    У полі Вираз записують ідентифікатори змінних, за якими будуть спо стерігати в ході покрокового виконання програми. Значення введених змінних буде відображатись у вікні Список спостережень, яке з’являється після натиснення кнопки Гаразд.
    Слідкуючи за значеннями змінної, за якою спостерігають, і порівню ючи їх з очікуваними, можна помітити, у який момент виконання про грами це значення не відповідає очіку ванням. Саме воно може бути причиною логічної помилки.
    Разгадайте ребус:
    Відповідь: налагодження
Практичне завдання.
Робота за комп’ютером
  • Повторення правил безпечної поведінки за комп’ютером.
  • Інструктаж учителя.
Підручник ст. 193-195
  • Практична робота за комп’ютерами.
  • Вправи для очей.
VIІ. Підсумки уроку
Рефлексія
  1. Що нового ви сьогодні дізналися?
  2. Чого навчилися?
  3. Чи виникали труднощі?
VІІI. Домашнє завдання
Підручник § 6.2 ст. 188-195
ІХ Оцінювання роботи учнів

Презентація на тему Налагодження програм

Тести на тему Налагодження програм

Завдання #1
Запитання:
Процес перетворення тексту програми на виконувану програму – це…
Оберіть один із 4 варіантів відповідей
1) компіляція
2) передавання
3) видалення
4) трансформація
Завдання #2
Запитання:
Синтаксичні помилки – це…
Оберіть один із 3 варіантів відповідей
1) помилки в написанні або розміщенні ключових слів
2) спроби опрацювати неприпустимі дані
3) помилки, які припущені під час розробки алгоритму
Завдання #3
Запитання:
Логічні помилки – це…
Оберіть один із 3 варіантів відповідей
1) помилки в написанні або розміщенні ключових слів
2) спроби опрацювати неприпустимі дані
3) помилки, які припущені під час розробки алгоритму
Завдання #4
Запитання:
Помилки виконання – це…
Оберіть один із 3 варіантів відповідей
1) помилки в написанні або розміщенні ключових слів
2) спроби опрацювати неприпустимі дані
3) помилки, які припущені під час розробки алгоритму
Завдання #5
Запитання:
Після компіляції повідомлення про помилки з’являються…
Оберіть один із 4 варіантів відповідей
1) у верхній частині вікна редактора коду
2) у вікні Інспектор об’єктів
3) в вікні форми
4) в вікні Повідомлення
Завдання #6
Запитання:
Як відокремити коментар в тексті програмного коду?
Виберіть кілька з 4 варіантів відповіді:
1) Взяти текст коментаря у фігурні дужки {};
2) Виділити текст коментаря зеленим кольором
3) Взяти текст коментаря у квадратні дужки [];
4) Поставити перед текстом коментаря дві похилі риски //
Завдання #7
Запитання:
Визначте, в яких операторах допущені помилки.
Виберіть кілька з 4 варіантів відповіді:
1) Label1.Captіon := Бажаю успіху!;
2) Label1.Color := clYellow;
3) Button1.Width := true;
4) Button1.Top := 40;
Завдання #8
Запитання:
Установіть відповідність між фрагментами програмного коду і типами помилок, які в них допущені
Вкажіть відповідність для всіх 3 варіантів відповіді:
1) Синтаксична помилка
2) Помилка виконання
3) Немає помилки
__ a = 6; b := 8; X := a/b;
__ a := 6; b := 0; X := a/b;
__ a := 16; b := 2; X:= a/b;
Завдання #9
Запитання:
Розташуйте дії в порядку виконання програми в покроковому режимі.
Вкажіть порядок слідування всіх 3 варіантів відповіді:
__ Натиснути сполучення клавіш Ctrl+F2
__ Натискати клавішу F7 після виконання кожного рядка операторів
__ Натиснути клавішу F7
Завдання. У середовищі програмування Lazarus розробіть проект Вітальна листівка за зразком (мал. 22.5), у якому у відповідні текстові поля на екранній формі користувач вносить ім'я адресата привітання, подію та ім'я автора привітання. 1. Сплануйте проект. Передбачте, які об'єкти будуть використані на екранній формі та які події відбуватимуться з ними. 2. У середовищі програмування Lazarus розробіть проект Вітальна листівка за зразком. 3. Запустіть середовище Lazarus, створіть новий проект. Змініть властивості об'єкта Form1, розмістіть на формі об'єкти та надайте значень їх властивостям, щоб після запуску проекту на виконання можна було отримати привітання, наприклад, подане на малюнку 22.6. 4. Створіть процедуру опрацювання події: натиснуто кнопку Сформувати. У вікні редактора коду опишіть змінні, які будуть використовуватись у проекті: person (адресат), event (подія), nік (ім'я автора). Укажіть їх тип – string (рядковий). Проаналізуйте фрагмент програмного коду (мал.22.7). 5. У вікні редактора коду запишіть команди, за допомогою яких текст, введений у текстові поля екранної форми, присвоєно значенням властивості Caption написів 5-7 на формі. При цьому текстові поля та написи із запитаннями стануть невидимими. 6. Запустіть проект на виконання. Перевірте, чи дії, пов'язані з об'єктами управління екранної форми, відповідають умові завдання. Якщо є помилки – виправте їх. 7. Завершіть роботу з проектом і середовищем програмування. Завантажити текст практичного завдання у форматі docx: https://goo.gl/oDKTy6

Немає коментарів: