Тема: Формули. Правила запису формулі
Мета :
- навчальна: онавчити учнів використовувати формули та функції в електронних таблицях;
- розвиваюча: розвиток логічного мислення, креативності; уміння аналізувати, зіставляти, порівнювати, виділяти головне, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки;
- виховна: виховувати охайність уважність, інформаційну культуру
- Хід урокуІ. Організаційний момент.ІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація знань учнів.
Гра "Плюс-мінус-цікаво"
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.Сьогодні на уроці ми говоритимемо про правила запису формул у табличному процесорі, про модифікацію формул при копіюванні.ІV. Вивчення нового матеріалуОператори, які використовуються у формулахПозначкаДія+Додавання-Віднімання*Множення/Ділення^Піднесення до степеня%Операція відсотка (застосовується до окремого числа)При обчисленнях за допомогою формул дотримується прийнятий у математиці порядок виконання арифметичних операцій.Приклади формул:Математичні формулиФормула в Excel=55+3^2+(-4)^3/2= 7+5^3/(6*8)=(17*5+21)/(43*4-41)-4^3*6=A2/(C2-4)+(4+B2)/(8-D2)*2,4Як приклад, введемо формулу для обчислення площі прямокутника S=a*b .Клітинки А2:В3 заповнюють самостійно. У клітинку С2 ставлять курсор і в рядку формул записують формулу =А2*В2. Щоб не набирати формулу вручну, можна поставити курсор у клітинку С2, у рядку формул набрати знак =, а потім клацнути на клітинці А2, її кольоровий запис з’явиться у рядку формул і в клітинці С2, потім набрати знак * і виділити клітинку В2 (аналогічно як А2) і натиснути Enter.У клітинці C2 з’явиться число площі прямокутника. За допомогою маркера заповнення протягнути це значення на інші клітинки і вони заповняться автоматично.Посилання на клітинкиПосилання на клітинку складається з адреси клітинки, до якої додаються вказівки на місце її розташування, якщо вона знаходиться не на тому самому аркуші, що й клітинка, до якої вводиться формула. Якщо у формулі використовуються посилання на клітинки, то під час обчислення за цією формулою використовуються дані із цих клітинок.У клітинці С2 міститься формула =А2*В2, якій при введених у клітинки А2 і В2 числах 3 і 2 відповідає число 6, тобто 3*2=6. Якщо дані в клітинках А2 і В2 зміняться, то і в С2 автоматично зміниться.Модифікація формул при копіюванніПід час копіювання формул відбувається їх модифікація за таким правилом: номери стовпців (рядків) у посиланнях змінюються на різницю номерів кінцевого і початкового стовпців (рядків). Під час переміщення формули не модифікуються.Копіюючи формулу можна отримати таку саму, а можна отримати формули що не дублюють початкову. Різниця в виді формули тільки у виді посилання на комірки.Посилання бувають:- Відносними (А4) – посилання, які при копіюванні коригуються відносно напрямку копіювання (Наприклад, комірка С4 містить формулу А4+В4, при копіюванні А4 зміниться на А5 або А3 в залежності від напрямку копіювання вниз чи вгору, при цьому формула буде справедливою для наступної комірки, С3 = А3+В3, або С5 = А5+В5)
- Абсолютними ($А$4) – посилання залишається постійним при копіюванні, адреса клітинки не змінюється (Наприклад, комірка С4 містить формулу А4*$В$4, при копіюванні А4 зміниться на А5 або А3 в залежності від напрямку копіювання вниз чи вгору, при цьому В4 залишиться постійною і формула буде справедливою для наступної комірки, С3 = А3*$В$4, або С5 = А5*$В$)
- Комбінованими (мішаними) ($А4, А$4) – посилання в якому або назва стовпця є абсолютною, а номер рядка ні, або навпаки. (Наприклад, комірка С4 містить формулу А4*$В4, при копіюванні А4 зміниться на А5 або А3 в залежності від напрямку копіювання вниз чи вгору, при цьому В4 не залишиться постійною і формула буде справедливою для наступної комірки, С3 = А3*$В3, або С5 = А5*$В5).
Помилки при введенні формул та чиселЗначення помилкиПричина# ДІЛ/0Задано ділення на 0#Знач!Вказано неправильний аргумент або оператор#Ім’яВказано недопустиме ім’я#Н/ДЗначення відсутнє#Пусто!Задано область перетину двох діапазонів, що не перетинаються#Посил!Вказано некоректне посилання#Число!Помилка при використанні або одержані числа####Число не вміщується у клітинку за довжиноюЩоб перевірити помилки натискаємо меню Сервіс – Перевірка наявності помилок.Під час перегляду презентації Вам необхідно заповнити робочий лист. Відкрийте його, збережіть або створіть копію на своєму ПК з назвою Прізвище_клас_Excsel_5. Надайте вчителю доступ до файлу.Презентація "Правила запису формул у табличному процесорі"Вправи для очей
Для зняття втоми очей, ми виконаємо нескладні вправи. Розслабтеся, сядьте зручно і виконуємо мої команди:1. Погляд спрямовувати вліво-вправо, вправо-прямо, вгору-прямо, додолу-прямо без затримки в кожному положенні. Повторити 5 разів і 5 разів у зворотному напрямі.2. Закрити очі на рахунок «раз-два», відкрити очі і подивитися на кінчик носа на рахунок «три-чотири».
3. Кругові рухи очей: до 5 кругів вліво і вправо.
Молодці, трішки відпочили, починаємо працювати далі.VІ. Закріплення знань.1. Вправа "Знайди пару"
2. Вправа "Послідовність"VІІ. Рефлексія. «Рефлексивний екран»Завдання. Учні по черзі висловлюють одним реченням враження від уроку, вибираючи початок фрази з рефлексивного екрану.VІІІ. Домашнє завдання.1. Переглянути відеоролик "Формули в електронній таблиці" (автор Анна Бондаренко "Формули в ЕТ", сайт https://drive.google.com/file/d/0B01lPcEPxqM4YzYxWDgwdnd2TUk/view)IX. Підсумок уроку.Отже, на цьому уроці ми з вами дізналися про обчислення в електронних таблицях. Вивчили як швидко і автоматично можна здійснювати різні математичні обрахунки для значної кількості даних. Оцінювання учнів.ПРАКТИЧНА РОБОТА1. Відкрити заготовку практичного завдання (До уроку – Практичні – 7 клас – Заготовка формули)2. Перейти на аркуш «Площа та периметр»3. Використовуючи можливості використання формул, визначити площу та периметр за заданими розмірами для обох прямокутників.
Немає коментарів:
Дописати коментар