вівторок, 13 березня 2018 р.

11 клас інформатика

Тема: Структура веб-сайтів, різновиди веб-сайтів. Різновиди веб-сторінок. Етапи створення веб-сайтів


Веб-сторінка— інформаційний ресурс, до­ступний у мережі World Wide Web, який можна переглянути у веб-браузері. Зазвичай ця інформація записана у форматі HTML або XHTML і може містити гіпертекст із навігаційними гіперпосиланнями на інші веб-сторінки.
Веб-сайт— сукупність веб-сторінок, до­ступних в Інтернеті, які об’єднані як за змістом, так і навігаційно.

Структура веб-сайтів

  1. Головна сторінка
  2. Меню сайту
  3. Гіперпосилання на інші сторінки або сайти
На будь-якому сайті першою відкривається головна сторінка.  У верхній частині головної сторінки зазвичай розташована так звана шапка, яку дублюють на інших сторінках сайту. Це роблять спеціально, адже ця частина відображається у вікні браузера пер­шою і відвідувач насамперед звертає увагу на неї.
Щоб забезпечити швидкий перехід до основних тематичних роз­ділів сайту, створюють меню сайту — список гіперпосилань на його розділи. Горизонтальне меню зазвичай розташовують у шапці, іно­ді дублюючи його в нижній частині сторінки, а вертикальне — пере­важно в лівій частині сторінки, у місці, звідки відвідувач починає її переглядати. Меню є одним із найважливіших компонентів сайту, користувач постійно звертає на нього увагу, і тому вимоги до ньо­го високі. Меню має бути зручним, помітним і зрозумілим, інакше користувач не знатиме, як перейти до потрібного розділу, і покине сайт. Пункти меню мають бути чітко відділені один від одного.
Гіперпосилання, розміщені в тексті чи у вигляді графічних об’єктів, дозволяють переходити на різні сторінки сайту або навіть на інші сайти. На сайтах із дуже великим обсягом інформації є сто­рінки третього рівня, а якщо необхідно — то й четвертого, п’ятого тощо.
Виділяють три типи структур веб-сайтів — лінійну, де­ревоподібну та довільну. Подорожуючи сайтом із лінійною структу­рою, з головної сторінки ви перейдете на другу сторінку, з неї — на третю тощо. На сайті з деревоподібною структурою з головної сто­рінки можна потрапити на одну зі сторінок другого рівня, звідти — на одну зі сторінок третього рівня тощо. Сайт із довільною структу­рою видається зовсім неорганізованим, але саме в цьому й полягає принцип його створення. Подорожуючи таким сайтом, ви можете переходити з однієї його сторінки на інші в різні способи, і ваш шлях назад не обов’язково має бути таким самим.

Різновиди веб­сайтів

Залежно від напрямку та поставлених завдань можна виділити такі типи ( види або категорії ) веб сайтів:
  • Сайт «Візитка»
  • Представницький сайт
  • Корпоративний сайт
  • Інтернет-каталог
  • Інтернет-магазин
  • Промо-сайт
  • Інформаційний портал

Етапи створення сайту

Створення сайту умовно можна розділити на такі етапи:
1. Попередній етап розробки сайту(на цьому етапі розв’язуються питання загального характеру. Обговорюється загальна концепція сайту, формулюються та фіксу­ються цілі створення сайту)
2. Етап проектування сайту(Визначення структури сайту: меню, посилання, розміщення модулів, побудова списку компонентів, що підключаються, тощо)
3. Етап розробки й тестування сайту.
4. Розміщення сайту.
5. Розвиток ресурсу.
Вибір структури визначається особливостями завдань, що розв'язуються за допомогою веб-сайту.
Наведемо додатково чотири приклади структур сайту. Кожна із цих структур має свої недоліки та переваги у проектуванні веб­сайту.

Стандартна
Основна веб-сторінка містить посилання на інші документи веб­сайту, а документи містять посилання, відповідно, на основну веб-сторінку. Це найпростіший і найпоширеніший спосіб організації веб-сайту.
Каскад
У цьому випадку посилання в документах задані таким чином, що існує тільки один шлях обходу сторінок веб-сайту. За каскадно­го способу організації сторінок відвідувачі сайту можуть переміщу­ватися тільки в одному з напрямків — вперед або назад.
Хмарочос
У цій моделі відвідувачі можуть опинитися на деяких сторін­ках, тільки якщо вони йдуть правильним шляхом. Це нагадує під­йом до потрібної кімнати у великому хмарочосі.
Павутина
У цьому випадку всі сторінки веб-сайту містять посилання на інші сторінки, і користувач може легко перейти з будь-якої сто­рінки практично на будь-яку іншу. Ця схема може перетворитися на лабіринт, якщо вийде з-під контролю, але вона популярна в тих випадках, коли посиланнями на документи користуються не надто часто.

Створення веб-сайту починається зі створення інформаційної моделі сайту.
Будь-яку веб-сторінку можна оцінити за двома пара­метрами: зміст та зовнішній вигляд. Проте спочатку потрібно ви­рішити, яку інформацію потрібно на ній розмістити. Необхідно де­тально проаналізувати, скільки і якої інформації потрібно подати на веб-сторінці. Створюючи проект сайту, потрібно добре продумати його за­гальну структуру, зміст інформації та посилання.

Створення веб сайту

Хостинг. Засоби автоматизованої розробки веб-сайтів

Для того щоб сайт став доступним широкому колу відвідувачів, йому необхідно призначити доменне ім’я і розмістити в мережі Інтернет.
Розміщення сайту на сервері та подальше його адміністру­вання називають хостингом. Наданням такої послуги займаються спеціальні організації. Хостинг буває платним і безкоштовним.
Можливість створювати веб-сторінки та організовувати форуми й чати в автоматизованому режимі (крім власне розміщення сайту)часто надається на серверах, що забезпечують хостинг. Наприклад, ucoz.rumylivepage.com.
Практична робота

Веб 2.0

Web 1.0 – контент(зміст) інтернет-ресурсів формує порівняно невелика група професіоналів, а переважна більшість користувачів мережі Інтернет фігурує в якості простих ” читачів”. У першому десятилітті мережі Интерент, або Web 1.0, була розроблена сама основа Інтернет, яка дозволила дати доступ до величезних об’ємів інформації широкому колу користувачів мережі.
Web 2.0 – в створення контенту активно включаються користувачі мережі. Зараз ми знаходимося у кінці другого десятиліття – Web 2.0 – були розвинені різні призначені для користувача інтерфейси, які дозволяли користувачам вже управляти вмістом мережі Интерент і зв’язатися один з одним.
Web 3.0 – ми на порозі третьої декади – Web 3.0. Семантичного Веб(Semantic Web). Семантична павутина(Semantic Web) – “частина глобальної концепції розвитку мережі Інтернет, метою якої є реалізація можливості машинної обробки інформації, доступної у Всесвітній павутині. Основний акцент концепції робиться на роботі з метаданими, що однозначно характеризують властивості і зміст ресурсів Всесвітньої павутини, замість використовуваного нині текстового аналізу документів”(Вікіпедія).Тобто – це деяка мережа над Мережею, що містить метадані про ресурси Всесвітньої павутини і існуюча паралельно з ними.
web2



Веб­спільноти

Соціалізація сервісів Веб 2.0 знаходить своє відображення в тому, як активно користувачі сервісів беруть участь в обговоренні різноманітних матеріалів, залишаючи свої коментарі, спілкуються один з одним, відслідковують новини, що з’являються на улюблених ресурсах. Як наслідок, з груп користувачів Інтернет-ресурсів утворюються веб-спільноти.
Найчастіше це групи людей, що не пов’язані офіційними відносинами і, можливо, не знайомі особисто один з одним. їх об’єднує особистий чи професійний інтерес до теми, навколо якої проводиться обговорення. Метою веб-спільноти є обмін знаннями та досвідом, взаємонавчання, створення нових знань і знаходження шляхів розв’язування проблем.

Вікі технології

У числі сервісів Веб 2.0 особливе місце займають вікі-проекти. Основне їх призначення – накопичення та структуроване зберігання інформаційних матеріалів з можливістю редагування та обговорення цих матеріалів групами користувачів.
Вікі-проекти розроблені на основі технології побудови веб-сайтів Wiki – системи зберігання та структурування бази знань, виявлення їх у гіпертекстовому форматі, забезпечення навігації та пошуку.
Першим вікі став Portland Pattern Repository, створений Вордом Канінгемом (Ward Cunningham) у 1995 році. Канінгем вигадав і назву «вікі», і концепцію — і сам створив перше втілення системи вікі.
Канінгем узяв термін вікі від «вікі вікі», тобто «хутких» автобусиків, що функціонували в аеропорту Гонолулу. Вікі вікі — це було перше гавайське слово, яке Канінгем вивчив під час першого відвідання островів, коли працівник аеропорту сказав йому їхати з одного терміналу в інший автобусом вікі-вікі.
За словами самого Канінгема, «Я обрав термін вікі-вікі, щоб замінити надто хутку думку назвати цю штуку „хуткою мережею“.»

Використані джерела:
Рекомендовані Інтернет-ресурси

Немає коментарів: