Tема уроку: Уподобання україн.підлітків
Мета уроку: Познайомити учнів з новими лексичними одиницями.Розвивати вміння дітей працювати з текстом.Навчати спілкуватися за темою.Збагачувати лексичний запас учнів Розвивати комунікативні здібності учнів.Виховувати інтерес учнів до засобів масової інформації.
Хід уроку
I Організаційна частина уроку Привітання й повідомлення теми та мети уроку.
II Основна частина уроку
1. Перевірка домашнього завданняPhonetical drill
If two witches would watch two watches,
which witch would watch which watch?
Warm- up
Listen to a brief description of different kinds of programs. Try to guess what they are and say who usually watches them and why.
a) Cinema films made by photographing series of drawings (cartoons);
b) Programs showing animals, birds etc. in their natural surrounding (environment) (wild life programs);
c) Programs which deal with systematic training and instruction of different subjects. With the help of these programs one can get knowledge and abilities, develop his/her character and mental powers (educational programs);
d) Programs on which members of the audience are asked questions, in case of correct answer they receive prizes (quiz programs);
e) Afternoon television regular feature films which originally appeared on the radio and were sponsored by soap advisers, continuing from day to day, presenting emotional and melodramatic situations like many operas of the 19th century (“soap” operas);
f) Novels, plays or films in which excitement and emotional appeal are the essential elements (thrillers);
g) Uniquely American films presenting myths about pioneering, courageous Americans (westerns);
h) Short films providing entertainment (sitcoms).
2. Подання текстів для читання
• Підготовка до читання
Введення нових слів: New Vocabulary с.56
- Етап читання (впр.1, с.56-57)
- Впр.2, с.57-дібрати слова, щоб отримати словосполучення; з одним словосполученням скласти речення
3. Розвиток умінь письма
- Впр.4, с.58-записати телевізійні програми у певному порядку: від найулюбленіших до тієї, що подобається найменше
- Самостійна робота (НО)
-
4. Розвиток умінь мовлення
- Впр.5, с.58-розіграти ситуацію (робота в парах)
- Впр.3, с.58-розповісти про улюблені програми Олега та Марії
III Заключна частина уроку
1. Домашнє завдання.
- Впр.6, с.59-зробити опитування
2. Підведення підсумків уроку
Немає коментарів:
Дописати коментар