Урок 34 8 клас
Підтема: Мій улюблений журнал(газета)
Мета: Повторити і закріпити лексику теми. Формувати
навички діалогічного та монологічного мовлення. Розвивати вміння висловлювати
свої думки та обґрунтовувати їх. Тренувати учнів у вживанні речень у непрямій
мові. Навчати учнів писати звіт, формулюючи аргументи «за» та «проти».
Виховувати культуру спілкування під час дискусій.
Обладнання: Підручник,
робочий зошит, картки для роботи в парах (НО1), для самостійної роботи (НО2).
ХІД УРОКУ
І. Підготовка ДО
СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ
Greeting
Hello, children! I have started my day with
watching the TV newscast. I always ask myself if we can live without Mass media
because they play an important role in our lives. Newspapers and Television
bring news and opinions from all over the world. Tell me please, children if
can you live without TV, newspapers, books and magazines?Student 1: I think I could live without newspapers but I am sure my life will be boring without my favourite TV programmes and magazines.
Teacher: How many magazines do you read a month?
Student 2: Maybe 2 or 3.
Teacher: What is the last magazine you have read? What was about it?
Student 3: It was Cosmopolitan and there were interesting articles about fashion and make-up.
Teacher: What is the best magazine you’ve ever read?
Student 4: Oh, it’s a magazine……. And it devotes its pages to …….
Teacher: What are the articles you like to read most?
Student 5: Probably about the life and leisure activities of teenagers abroad
Teacher: Why do you read magazines?
Student 6: No learn more about the world and to have fun.
Teacher: Though magazines don’t react to events as quickly as TV, but they usually provide us with extra details, different commentaries and background information. They teach us about the world. It’s a kind of a TV bridge between cultures.
Check on Homework впр5 с.86
Warming up
Робота в парах.
Учні отримують картки (НО1) і в парах складають діалоги. Пара, яка
першою впоралася із завданням, читає складений діалог за ролями.
Т: Do you agree with this
statement? (“ microphone”)
P1:
I’d rather disagree with this statement because scientific books and magazines
have more information than newspapers), but we'll have to say that newspapers
help us in many ways.
T:
What does it mean? Comment!
P2: Newspapers and magazines play a very
important part in our life.
P3:Practically
there is no family that does not read them.
P4:We
can learn many things from newspapers.
P5:There
are a lot of different kinds of newspapers in our country.
P6:One
can buy them practically everywhere. It is impossible to read all the
newspapers and magazines. Everyone has favourite ones. T: What are your
favourite newspapers?( P1, P2 …)
ІІ. ОСНОВНА ЧАС ТИНА
УРОКУ
Teacher: Today I’d like to teach you how to make a magazine review.
I hope one day you’ll have an opportunity to speak about your culture and
generation through presentation of a Russian magazine. Student 7: It would nice but I think I have to learn a lot of new words and have some kind of an outline.
Teacher: I’d like to introduce you some key words you may need in your work. (на интерактивной доске появляется форматное здание по типу “соедини слова в пару”) On the left side you see verbs, on the right side-nouns. Match the verbs with suitable nouns to make a colloquial phrase. I give you 2-3 minutes to get ready. (Приведённый выше лексический материал организуется в форматное задание на усмотрение учителя. Можно расширить вокабуляр в зависимости от уровня подготовки группы)
Teacher: Well. Time is over. Who is ready? N., will you kindly read out the phrases?
Thank you so much. B., go on!
Reading (Пошукове читання)
Teacher: There are a lot of magazines in Great Britain especially for teenagers. Now you’ll read the reviews of the most popular magazines. Please take the following hand-outs and read these reviews by yourself. After that you should tell me what kind of cultural information these magazines contain. Be sure to use the new vocabulary, not less than two or three units. (На чтение отводится 3-4 минуты. После прочтения каждая группа учащихся предоставляет обзор о том, какая информация содержится в этих журналах).
Teacher: Ok, time is up, now tell me please what kind of information these magazines contain. (групповые ответы учащихся)
Speaking
1) Впр. 1 (с. 87).
Перед початком роботи учитель звертає увагу учнів на інформацію,
подану у рамці на с. 87 підручника. Один із учнів вголос читає, учитель
коментує інформацію, якщо необхідно. Потім клас розподіляється на дві команди.
Учні однієї команди мають висловлювати аргументи на користь тверджень, поданих
у вправі, учні другої команди — аргументи проти. Учитель оцінює переконливість
та правильність відповідей, нараховуючи по два бали за гарну відповідь.
Перемагає команда, яка отримає найбільше балів.
2) Впр. 2 (с. 87).
Учні ланцюжком трансформують та вголос повідомляють речення,
висловлюючи свою точку зору за завданням вправи. Учитель слідкує за
правильністю виконання завдання.
Grammar Practice
1) Впр. 3 (с. 87).
Клас розподіляється на дві команди. Учні кожної команди по черзі
виходять до дошки та записують речення вправи у прямій мові. За кожне правильно
записане речення команда отримує один бал. Перемагає команда, яка отримає
найбільше балів. Учитель контролює правильність граматичної будови речень.
2) Граматична гра.
Клас продовжує працювати в командах. Учні кожної команди ланцюжком
складають та повідомляють речення у прямій мові, учні команди суперників
ланцюжком мають трансформувати їх у речення непрямої мови. За кожне правильно
трансформоване речення команда отримує один бал. Перемагає команда, яка отримає
найбільше балів. Якщо команда дала неправильну відповідь, інша команда, яка
склала речення прямою мовою, сама має трансформувати його у речення непрямої
мови. Для ускладнення завдання учитель може окреслити тематику складених речень
(учні можуть складати речення за темою «Улюблена преса» та ін.). Наприклад:
Team 1: I like to read magazines.
Team 2: Olga said she liked to read magazines. I bought a new magazine
yesterday.
Team 1: Alex said he had bought a new magazine the day before…
3) Впр. 4 (с. 88).
Учні ланцюжком читають речення вправи, доповнюючи їх. Учитель
слідкує за правильністю виконання завдання.
4) Впр. 5 (с. 88).
Учні самостійно письмово виконують завдання вправи протягом 3—4
хвилин. По закінченні роботи учні ланцюжком вголос читають доповнені речення.
Writing. Впр. 6 (с. 88).
Спочатку учні в парах обговорюють завдання вправи за зразком,
поданим на с. 88 підручника, протягом 3—4 хвилин. Потім двоє-троє учнів уголос
висловлюють свої думки щодо відвіданих ними місць. Учні пишуть міні-твори за
завданням вправи. По закінченні роботи троє-четверо учнів читають свої роботи
перед класом. Ще три-чотири зошити учитель вибірково бере на перевірку.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАС ТИНА УРОКУ
Homework
РЗ, впр. 1 (с. 44), 2, 3 (с. 45), письмово.
Summarizing
Наприкінці уроку учні ланцюжком висловлюють свої думки щодо місць,
відвіданих однокласниками та описаних у творах. Учитель контролює правильність
граматичної будови речень.
T.:
What have we learnt during the lesson? P1.: we have listened to the text, P2.:
we have made up dialogues, etc.) What new facts about press have you learnt
during the lesson?( you can use your table)